Haber

Yasa meclisten geçti: Ermenistan’da kadınlar gönüllü askerlik yapabilecek

Ermenistan resmi haber ajansı Armenpreshaberine göre , Ermenistan Cumhuriyeti’Askerlik ve Askerlik Halleri Hakkında Kanun’da kadınların gönüllü olarak askeri servisDeğişiklik yapılmasını öngören tasarı,

Ermenistan Savunma Bakanı Suren Papikyan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kadın vatandaşlar için gönüllü askerlik sistemi getirildi. 18-27 yaş arası Ermenistan Cumhuriyeti vatandaşları başvurabilir. Askerlik süreleri 6 ay olacak. Askere alınacak kadın askerler kura çekmeden bir eğitim birimine atanacak ve askere alınacaklar.” Bu amaçla sözleşmeli kadınların liderliğinde özel bir kadın taburu oluşturma süreci devam etmektedir.”

Askerlik yapmak isteyen kadınlar, celpten önce belirtilen süreler içinde dilekçe vermeleri halinde bir sonraki dönemde askere alınacaklar.

kanuna uygun olarak 6 ay askerlikaskerliğini tamamlamış kadınlara taburculuk 1 Milyon Dram (62 Bin Türk Lirası)Bu süreyi sağlık nedenleriyle tamamlayamayanlara görev süreleri oranında ücret ödenecek.

Yasa, Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın imzalamasından sonra yürürlüğe girecek.

Ermenistan’da 18-27 yaş arası erkekler, 2 yıl askerlik yapmakla yükümlüdür. Ermenistan’da yaz ve kış dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez askere alınır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu