Haber

Kosova’nın kuzeyinde polise patlayıcılı saldırı

Kosova’nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı Kuzey Mitrovica’da görevde bulunan polis memurlarının üzerine patlayıcı madde atıldı.

Kosova Polisinden yapılan açıklamada, olayın gece meydana geldiği belirtilirken, yapılan ilk incelemelere göre polise atılan patlayıcının “şok bombası” olduğu belirlendi.

Polisin sağlık durumuna ilişkin bilgi verilmeyen açıklamada, “Yetkili suç birimleri olay yerine gelerek gerekli incelemeleri yaptı. Bir yetkiliye de bilgi verildi ve bu dosyanın aydınlatılması için yoğun bir soruşturma yürütülüyor.” ifadeler yer aldı.

Kuzey Kosova’da 23 Nisan’da yapılacak olağanüstü yerel seçimler öncesi tansiyon yükselmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Sırbistan tarafından verilen plakalarını Kosova Cumhuriyeti (RKS) plakalarıyla değiştiren 8 kişinin araçları bu bölgede ateşe verildi.

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, kundaklama olaylarıyla ilgili olarak bir kişinin gözaltına alındığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Kundaklama olaylarını Sırbistan’ın düzenlediğini öne süren Sveçla, “Daha önce sözde ‘sivil savunma’ suç yapılanmasının aktif bir parçası olarak kundaklama olayına karışan bir kişi daha önce de Kosova polisine bağlı iki polis memurunu yaralayarak bugün bir kişi tutuklandı. Belgrad başta olmak üzere kişi ya da suç grupları, “Ülkemizin bir parçası olarak ülkemizin istikrarını bozmak amacıyla herhangi bir suç işleyen herkes tespit edilerek adalet önüne çıkarılacaktır” sözlerini kullandı.

Kosova ve Sırbistan, plakalar üzerindeki gerilimi azaltmak için Kasım 2022’de bir anlaşmaya vardı.

Kosovalı yetkililer, Kuzey Kosova’da Sırbistan tarafından dağıtılan yasadışı plakalı yaklaşık 10.000 araç olduğunu varsayıyorlar.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

menderes-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu