Haber

İngiltere’de Rusya adına casusluk yaptıkları şüphesiyle 3 Bulgar vatandaşı tutuklandı

Geçen şubat ayında İngiltere’de 3 Bulgar vatandaşının Rusya adına casusluk yaptıkları şüphesiyle tutuklandığı ortaya çıktı.

Geçen şubat ayında İngiltere’de 3 Bulgar vatandaşının Rusya adına casusluk yaptıkları şüphesiyle tutuklandığı ortaya çıktı. Şüphelilerin, büyük bir ulusal güvenlik soruşturmasıyla bağlantılı olarak Rus güvenlik servislerine “uygunsuz inançla” sahip olmak ve çalışmakla suçlandıkları söyleniyor. Resmi Sırlar Yasası kapsamında tutuklanan 3 zanlının daha sonra Kimlik Belgeleri Yasası kapsamında yargılandığı belirtildi.

Şüphelilerden ele geçirilen belgeler arasında İngiltere, Bulgaristan, Fransa, İtalya, İspanya, Hırvatistan, Slovenya, Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti’ne ait pasaportlar, kimlik kartları ve diğer belgeler yer alıyor.

Tutuklanan 45 yaşındaki Orlin Roussev, 41 yaşındaki Bizer Dzhambazov ve 31 yaşındaki Katrin Ivanova’nın uzun yıllar İngiltere’de yaşayıp çeşitli işlerde çalıştıkları bildirildi. Roussev’in Rusya’da iş anlaşmaları yaptığı ve daha önce Bulgaristan Enerji Bakanlığı’nda danışman olarak görev yaptığı belirtildi.

Üç zanlının önümüzdeki yıl Ocak ayında başkent Londra’da yargılanmalarına başlanacağı açıklanırken, zanlıların haklarındaki suçlamalara itiraz etmediği bildirildi. – LONDRA

birecikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu